Ağustos 04, 2017

Ulubatlı Hasan Kimdir? Kısaca Hayatı

defilo.com
yıldızyıldızyıldızyıldızyıldız(12 oylama ile 5 üzerinden 5,00 puan aldı.)
Ulubatlı Hasan Kimdir Kısaca Özet

Ulubatlı Hasan Hayatı

Bursa ilinin Karacabey ilçesindeki Ulubat köyünde 1428 yılında doğan ve bu köyde büyüyen Ulubatlı Hasan, lakabını da memleketinin adından almaktadır. Ulubatlı Hasan tarihte İstanbul'un fethi sırasında surların tepesine çıkıp sancağı dikmesi olayıyla bilinmektedir.

Fatih Sultan Mehmet öncülüğündeki Osmanlı ordusu 1453 yılında İstanbul'u işgal ederken Ulubatlı Hasan isimli yeniçeri askeri bir elinde kalkan, diğer elinde de palasını tuttuğu halde arkadaşlarının da yardımlarıyla surları tırmanmaya çalışmıştır. Surlara tırmanmaya çalışırken vücuduna birçok ok isabet eden Ulubatlı Hasan ayağı takılıp surlardan aşağıya düşmüş ve düşman askerlerinin attığı oklarla şehit olmuştur.

Tavsiye Yazı: Köroğlu Kimdir?

Şehit olmadan önce sancağı surlara diken Ulubatlı Hasan sayesinde surların üstünde gedikler açılmış ve Osmanlı askerleri buralardan içeri girip İstanbul'u başarıyla fethetmişlerdir. Bu nedenle İstanbul'un fethedilmesi olayında büyük rol oynamaktadır. Ayrıca Ulubatlı Hasan'ın 27 ok yiyip surlardan düştüğü, buna rağmen sancağı yere bırakmadığı söylenmektedir.

İstanbul'un fethi olayının simgelerinden biri olan Ulubatlı Hasan 1428 yılında Bursa'da doğmuş ve 25 yaşındayken 1453 yılında şehit olmuştur.

YORUM EKLE

avatar
Mehmet MAŞA Eylül 07, 2017

Siteniz çok güzel çok açıklayıcı yazıyorsunuz ellerinize sağlık :)

Yanıtla
Sonraki Sonraki
Önceki Önceki