Ağustos 02, 2017

Tekerleğin İcadı: Ne Zaman Kim Tarafından Bulundu?

defilo.com
yıldızyıldızyıldızyıldızyıldız(12 oylama ile 5 üzerinden 5,00 puan aldı.)
Tekerleğin icadı ile insanlık tarihinde büyük bir gelişme yaşanmıştır. Çalışma prensibi çok basit olan bu alet sayesinde günümüzdeki birçok eşya da icat edilmiştir. Sizler için hazırladığımız bu makale ile tekerleğin icadı hakkında kısaca bilgi edinebilirsiniz.

Tekerleği Kim Bulmuştur?

Tekerleğin İcadı

Tekerleğin icat edilmesi General Frugier'in ortaya koyduğu varsayıma göre Yontma Taş Devri'nde yaşayan insanlar kesilen bir ağaç kütüğünün yuvarlanarak daha kolay bir biçimde hareket ettiğini görmüşlerdir. Bu nedenle taşımaları gereken yükleri ağaç parçalarının üstüne koyup yuvarlamışlardır.

İngiltereli Tarih Araştırmacısı George Grant MacCurdy'e göre de tomar isimli kağıt veya deriden yapılan silindir alet tekerleğin atasıdır. Bölgede yapılan kazılar aracılığıyla da Sümerler'in kullandığı araba ve kızaklar bulunmuştur.

Tekerleğin icadı dönemin büyük uygarlıklarından olan Mısır ve Asur medeniyetleri için bir dönüm noktası olmuştur. Ayrıca günümüzde kullandığımız aletlerin birçoğunda tekerlekler kullanılmaktadır.

Tarihte birçok icat yapan Sümerler, tekerleği kim buldu, tekerleği kim icat etti sorularına da cevap vermektedir. Onlarca icadın yanı sıra tekerleği de Sümerler M.Ö. 3700 yılında icat etmiştir.

YORUM EKLE

avatar
ismail özkan Ağustos 25, 2017

Tekerleğin incadı basit birşey gibi gelsede günümüzde ne kadar önemli olduğu ortada.

Yanıtla
avatar
Sözcü Haber Ağustos 27, 2017

Tekerleği icat eden kişi dünyada böyle bir trafiğe neden olacağını bilseydi herhalde vazgeçerdi. Şakası bir yana önemli bir icat ve uzun zamanda önemini koruyacağı görünüyor.

Yanıtla
avatar
ELT DEPARTMENT Eylül 05, 2017

galiba günümüz teknolojisinin atası tekerlek. bir de tekerleğin değişimini gösteren resimlerde olsa daha güzel olurdu bence.

Yanıtla
avatar
Ezberimsin Eylül 24, 2017

Kimilerine göre çok basit bir buluş gibi gelsede olmasaydı olmayacak bir çok yeniligi göremeyecekdik. Her zaman küçük gördügünüz şeyler karşınıza öyle bir çıkarki...

Yanıtla
Sonraki Sonraki
Önceki Önceki