Ağustos 07, 2017

Piri Reis Kimdir? Kısaca Hayatı

defilo.com
yıldızyıldızyıldızyıldızyıldız(12 oylama ile 5 üzerinden 5,00 puan aldı.)
Piri Reis Kısaca Hayatı Özet

Piri Reis Hayatı

Piri Reis olarak bilinen Muhiddin Piri 1465 yılında Gelibolu'da dünyaya gelmiştir. Babası Karamanlı Hacı Mehmet, amcası da Kemal Reis olarak bilinmektedir. Piri Reis Gelibolu doğumlu olarak bilinse de bazı kaynaklar Konya doğumlu olduğunu da söylemektedir.

Piri Reis denizcilikle amcası olan Kemal Reis sayesinde tanışmıştır. 1486 yılında Osmanlı Devleti Endülüs'teki (İspanya'daki) Müslüman halkı kurtarmak için görevlendirmiştir. Piri Reis Osmanlı'nın bu görevi üzerine Müslümanları Endülüs'ten Afrika'ya taşımıştır. Bu olaydan sonra 1487-1493 yılları arasında amcası ile birlikte Akdeniz'de korsanlık yaparak  Korsika, Sicilya, Fransa ve Sardunya akınlarına katılmışlardır.

Tavsiye Yazı: Ulubatlı Hasan Kimdir?

Venedik'e sefer hazırlığı yapan II. Beyazid Akdeniz'deki korsanlık yapan denizcilerin donanmasına katılmasını istemiştir. Bu nedenle Piri Reis ve amcası 1494 yılında Osmanlı donanmasında hizmet vermeye başlamıştır. Piri Reis 1500 yılında Mora Seferi'nde Osmanlı Kaptan-ı Derya'sını kurtararak gösterdiği başarısı ile büyük bir ün kazanmıştır. 1511 yılında amcası vefat ettikten sonra Piri Reis de Gelibolu'ya yerleşmiş ve burada denizciliğin ilk kılavuz kitabı olma özelliği taşıyan Kitab-ı Bahriye isimli eserini yazmıştır.

Piri Reis 1513 yılında gerçeğine en çok benzeyen ilk dünya haritasını çizmiştir. 1516 yılında Mısır Seferi'ne, 1522'de Rodos Seferi'ne katılmıştır. Kitab-ı Bahriye isimli eserini 1525 yılında Kanuni Sultan Süleyman'a sunan Piri Reis, 1548 yılında Aden Körfezi'ni Osmanlı topraklarına katmış ve 1554 yılında idam edilmiştir.

YORUM EKLE

avatar
pc hayaleti Ağustos 23, 2017

1554 yılında piri reis neden idam ediliyor yazınıza ekler misiniz ?

Yanıtla
avatar
ismail özkan Ağustos 25, 2017

Piri Reis'in yıllar önce oluşturduğu haritanın halen dünyada örneği yok kesinlikle unutulmaması gereken üstat.

Yanıtla
avatar
Sözcü Haber Ağustos 27, 2017

Piri reis kaptanı deryalığının dışında ortaya koyduğu eserler ile kendinden sıkça söz ettiriyor. Komutanlığının yanında bıraktığı eserler onun bilge bir kişi olduğunu da gösteriyor.

Yanıtla
avatar
Ahmet Bilal ÇELİK Ağustos 28, 2017

Dünya tarihine adını yazdırmış en büyük kaptanlardan bir tanesi...

Yanıtla
avatar
Ezberimsin Eylül 24, 2017

Bizler bunun ile gurur duymalıyız aslında ve gelecekte yetişecek nesillerimize bunlarıda aktarmalıyız ki geleceğimiz parlak olsun.

Yanıtla
Sonraki Sonraki
Önceki Önceki