Ağustos 09, 2017

Manda ve Himaye Nedir? Kısaca Ne Demektir?

defilo.com
yıldızyıldızyıldızyıldızyıldız(12 oylama ile 5 üzerinden 5,00 puan aldı.)
Manda ve Himaye Nedir Kısaca Bilgi

Manda ve Himaye Ne Demektir?

Kendi yönetimini yürütmekte zorlanan ve devletin devamlılığı için ek güçler gereken devletler kendinden daha güçlü ülkelerin yönetimi altına girmek isterler. Bu olaya manda denilmektedir. Manda olayı 1. Dünya Savaşı'ndan sonra güçsüz devletler tarafından uygulanmaya başlamıştır.

Mandacılık sistemine göre devletin tüm yönetimi başka bir devlete teslim edilir ve teslim edilen ülke içişlerine bile karışabilme yetkisine sahip olurlar. Manda yetkisi ülkenin durumu iyileşene kadar devam eder ve ülke kalkınmaya başladıktan sonra sona erer.

Manda kavramından ayrı olarak himaye kavramında ise ekonomik, sosyal ve siyasi açıdan zayıf olan devletler başka devletler tarafından sömürülmemek için kendilerinden güçlü devletlerin himayesi altına girerler.

Özellikle 1. Dünya Savaşı'ndan sonra yaygınlaşan manda ve himayecilik güçlü devletlerin hedeflerine ulaşması yolunda büyük bir rol oynamıştır. Güçlü devletler kendilerinden daha zayıf olan devletleri koruması altına almış ve bu devletleri kendi çıkarları doğrultusunda kullanmıştır. Manda ve himaye kavramı dışarıdan bakınca olumlu olarak görülse de savaşlar sırasında zayıf devletlerin aleyhine sonuçlar doğurmuştur.

YORUM EKLE

avatar
Seral Akbaba Ağustos 30, 2017

İşin özeti ben yiyeyim sen çalış olan kavram.

Yanıtla
Sonraki Sonraki
Önceki Önceki