Ağustos 15, 2017

Fatih Sultan Mehmet Kimdir? Kısaca Hayatı

defilo.com
yıldızyıldızyıldızyıldızyıldız(12 oylama ile 5 üzerinden 5,00 puan aldı.)
Fatih Sultan Mehmet Kimdir Kısaca Bilgi

Fatih Sultan Mehmet Hayatı

Fatih Sultan Mehmet 30 Mart 1432 tarihinde Edirne'de dünyaya gelmiştir. Fatih Sultan Mehmet'in babasının adı Sultan II. Murat, annesinin adı da Hatice Huma Hatun'dur. Çelebizade Mehmet, Molla Hüsrev, Temcidoğlu, Molla Gürani gibi ünlü hocalardan dersler alan Fatih Sultan Mehmet 11 yaşına geldiğinde Saruhan Sancakbeyi olmuştur.

Fatih Sultan Mehmet'in abisi olan Alaaddin Ali Çelebi 1443 yılında vefat etmiştir. Bu nedenle abisinin yerine geçmiştir. Bu olaydan yaklaşık 1 yıl sonra da babasının kendi isteğiyle tahttan inmesiyle Fatih Sultan Mehmet 1444 senesinde 12 yaşındayken tahta çıkmıştır. Daha 12 yaşındaki bir çocuğun tahta çıkması devlet adamları tarafından hoş karşılanmadığı için çeşitli nedenlerden dolayı tekrar babası tahta çıkmıştır.

Babası tahta çıktıktan sonra Fatih Sultan Mehmet Manisa'ya gitmiştir. Birkaç yıl orada kaldıktan sonra babası vefat etmiş ve 1451 senesinde 19 yaşındayken tekrar tahta çıkmıştır. Fatih Sultan Mehmet tahta çıktıktan sonra kendine hedef olarak İstanbul'un fethini belirlemiş ve bu konuda planlar yapmaya başlamıştır.

Tahta çıktığı yıl olan 1451'den itibaren yaklaşık 2 yıl boyunca hazırlıklar yapan Fatih Sultan Mehmet, 1453 yılının 6 Nisan tarihinde İstanbul'u kuşatmaya başlamıştır. Yaklaşık 53 gün boyunca devam eden kuşatmanın sonucunda 29 Mayıs 1453 tarihinde İstanbul'un fethi gerçekleşmiştir. Fatih Sultan Mehmet 21 yaşındayken İstanbul'u fethetmiş ve 1100 senelik Doğu Roma İmparatorluğu'nu yıkmıştır.

Tavsiye Yazı: Orhan Veli Kanık Kimdir?

Fatih Sultan Mehmet İstanbul'un fethini gerçekleştirmiş ve bunun sonucunda kendisine Fatih unvanı verilmiştir. Ayrıca İstanbul'un fethi ile ilgili Hz. Muhammed "Konstantiniyye (İstanbul) muhakkak fethedilecektir. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandandır; ve onu fetheden ordu ne güzel ordudur!" sözünü söylemiştir.

Ortaçağı kapatıp Yeniçağ'ı başlatan Fatih Sultan Mehmet 3 Mayıs 1481 tarihinde 49 yaşındayken vefat etmiştir. Kabri de İstanbul'un Fatih ilçesindeki Fatih Türbesi'nde bulunmaktadır.

YORUM EKLE

avatar
Anonim Ağustos 16, 2017

İstanbul'u fethedip yeni bir çağ başlatan Fatih Sultan Mehmet'in hayatı kısaca özet bir şekilde çok güzel yazılmış. Çok teşekkürler.

Yanıtla
avatar
accelenk Ağustos 23, 2017

Tarihe damga vurmuş bir komutan gerçekten de. Güzel bir biyografi olmuş. Teşekkürler

Yanıtla
avatar
pc hayaleti Ağustos 23, 2017

Fatih Sultan Mehmet tarihte ilk defa havan topunu ve deliciliği artıran yivli topu kullanan kışidir. Fatih zamanı Bana göre Osmanlının askeri teknolojisinin zirve yaptığı zamandır

Yanıtla
avatar
E Z Ağustos 23, 2017

Çağ açıp çağ kapatan ulu hakan Fatih Sultan Mehmet Han'ın keşke ömrü biraz daha uzun olsaymış. Söylentilere göre öldüğünde sefere çıkmayı düşündüğü yer Roma'dır.

Yanıtla
avatar
Steam Rehberi Ağustos 24, 2017

birçok dil bilmesi, bazı kitapları tek başına yazması ve muhteşem savaş zekası ile gönlümdeki en iyi padişah olur fatih sultan mehmet.

Yanıtla
avatar
ismail özkan Ağustos 25, 2017

Gelmez böyle bir yiğit bir daha dünyaya Allah rahmet eylesin.

Yanıtla
avatar
Ahmet Bilal ÇELİK Ağustos 28, 2017

“İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, o ordu ne güzel ordudur.”

Yanıtla
avatar
Seral Akbaba Ağustos 30, 2017

Çandarlı Halil Paşayı törpüleyen yiğit.

Yanıtla
avatar
Onur Kalsin Eylül 04, 2017

Fatih büyük imparator. Babasına yaptığı atar ise o yaşta olan biri için inanılmaz zeka örneği. Padişahsan gel tahta bensem emir veriyorum yine gel tahta efsane

Yanıtla
avatar
pudigo portal Eylül 05, 2017

Fatih Sultan Mehmet tarihin gidişatını değiştiren büyük insandır. Onun hayatını daha detaylı aktarmak lazım ki millet görsün

Yanıtla
avatar
Mehmet MAŞA Eylül 07, 2017

Fatih Sultan Mehmet için yazı biraz kısa tutulmuş gibi :) çok güzel yazmışsınız ellerinize sağlık

Yanıtla
Sonraki Sonraki
Önceki Önceki