Haziran 17, 2017

Özel Plaka Alma 2018 | Özel Plaka Fiyatları Ne Kadar 2018

defilo.com
yıldızyıldızyıldızyıldızyıldız(12 oylama ile 5 üzerinden 5,00 puan aldı.)
Özel plakalar genellikle büyükşehirlerde yaşayanlar tarafından çok tercih edilmeye başladı. Çoğu araçta kullanılan özel plakalara ilgi fazla olunca özel plaka nasıl alınır sorusu merak edilmeye başlandı. Özel plaka alma ile ilgili tüm sorularınıza cevabı bu sayfada bulabilirsiniz.

Özel Plaka Nasıl Alınır

Özel Plaka Çeşitleri

Özel plakaların iki çeşidi bulunmaktadır. kurum/kişi plakaları olarak adlandırdığımız plaka türünün orta kısmında mavi zemin üzerine beyaz renkte yazılmış yazı vardır. Ancak 34 FB 1907 gibi sadece özel harfler içeren plakalarda bu durum söz konusu değildir.

Özel Kurum/Kişi Plakası

Özel Plaka Fiyatları

Üstünde ad-soyad veya şirket/kurum adı yazan plakalara özel kurum/kişi plakası denir. Bu plakalar Trafik Tescil Şubeleri'nden alınmaktadır. Ülkemizde çok fazla tercih edilen bir plaka çeşidi değildir ve bu plakanın yıllık ödenen vergisi de vardır.

Özel Harfler İçeren Plaka

Özel Plaka Nasıl Alınır 2017

Bu plaka çeşidinde kişinin isteği üzerine 2 veya 3 harfli bir kelime yer almaktadır. Harflerden sonra gelen rakamları da araç sahibi seçebilmektedir. Bu tür plakalar da diğer özel plaka türü gibi Trafik Tescil Şubeleri'nden alınabilmektedir.

Özel Plaka Fiyatları 2018

Özel Kurum/Kişi Plakası (Mavi Plaka) Fiyatları

Özel kurum veya kişilerin ismini içeren plakalar için fiyatlandırmalar şu şekildedir:

Memur maaş katsayısı x 10.000 + KDV

Özel Harfli Plaka Fiyatları

Özel harfler ve rakamlar içeren plakaların ayrı bir ücreti yoktur. Ama almak istediğinizde bazı müdürlükler Emniyet Vakfı'na bağış isteyebiliyorlar. Plakanın ayrıcalığına göre bağış miktarı 100-200TL'den 10.000TL'ye kadar çıkmaktadır.

Özel Plaka Nasıl Alınır 2018

Eğer ikinci el aracınız varsa sıfır bir otomobile göre özel plaka alma işiniz daha zor. Ancak arabayı satın alırken trafik müşavirleri istediğiniz plakanın kullanımda olup olmadığını kontrol ediyor, kullanımda değil ise Trafik Tescil Şubesi'ne başvuruyor. Hangi plakayı istediğinize bağlı olarak bağış istenmişse ödüyorsunuz ve onaylandıktan sonra alabiliyorsunuz.

YORUM EKLE

avatar
Anonim Temmuz 15, 2017

Özel plaka almak için ek ücretler gerekiyor zannediyordum. Sadece Trafik Kurumu'na bağış olması çok güzel olmuş. Artık sıfır araba alırsak biz de özel plaka alırız :)

Yanıtla
Sonraki Sonraki
Önceki Önceki