Haziran 26, 2017

Hz. Eyüp Kimdir? Kısaca Hayatı ve Mucizeleri

defilo.com
yıldızyıldızyıldızyıldızyıldız(12 oylama ile 5 üzerinden 5,00 puan aldı.)
Hz. Eyüp tarihimizdeki sabır kahramanı olarak bilinen peygamberdir. Hayatı boyunca belli başlı sıkıntılar çekmiş, karşılaştığı zorluklara karşı güçlükle mücadele etmiştir. Önceleri çok zengin olan Eyüp peygamber daha sonra Allah'ın imtihanı ile sınanmış ve fakirlikle savaşmıştır.

Hazreti Eyüp Hayatı ve Mucizeleri

Hz. Eyüp Hayatı

➤ Hz. İbrahim'in oğlu Hz. İshak'ın soyundan gelen Hz. Eyüp karşılaştığı sıkıntılara karşı büyük bir sabır örneği göstermiştir.

➤ Hz. Eyüp önceleri çok zengin olmasına rağmen daha sonra mallarını yitirmiş, bir hastalığa yakalanmış ve insanlar tarafından dışlanmıştır. Bu olaylara karşı asla isyan etmeyen Eyüp peygamber sabır kahramanı olarak bilinmektedir.

➤ Tüm malını ve çocuklarını bir gün içinde kaybeden Hz. Eyüp'ün vücudundan yaralar çıkmış, bu kötü duruma düştüğü için de herkes ondan uzaklaşmıştır. Hz. Eyüp'ün 10 yıl boyunca sabretmesi sonucunda Allah onu ödüllendirmiş, ayağını yere vurmasını ve yerden çıkan suyla yıkanmasını söylemiştir. Bu suyla yıkanan peygamberin sağlığı yerine gelmiştir.

➤ Hz. Eyüp'ün kaç yıl yaşadığına dair kesin bilgi yoktur. Ancak iki rivayet vardır. Bunların birine göre 70 yaşında hastalanmış, 10 yıl sonra iyileşmiş ve sonrasında 20 yıl daha yaşamıştır. Diğer rivayete göre de aynı şekilde 70 yaşında hastalanmış, 10 yıl sonra iyileşip 70 yıl daha yaşamıştır.

➤ Kur-an'ı Kerim'de Hz. Eyüp'ten 4 yerde bahsedilir ve sabır örneği takdir edilir.

➤ Harran bölgesinde yaşamış olan Hz. Eyüp'ün Şam, Irak, Yemen, Umman ve Urfa'da türbeleri bulunmaktadır.

Hz. Eyüp Mucizeleri

➤ Hz. Eyüp'ün duaları sonucunda koyunların yünleri iplik olurdu.

➤ Eyüp peygamberin kavminin liderini imana çağırması üzerine lider evin direklerinin olmadan durmasını istedi. Bunun üzerine Allah'ın mucizesiyle evin direkleri düştü ve ev yalnızca duvarlar ile havada kaldı. Ancak yine de kavmin lideri iman etmedi.

➤ Hz. Eyüp'ün mucizelerinden biri de çöldeki serapların suya dönüşmesidir.

YORUM EKLE

avatar
Anonim Temmuz 15, 2017

Hz. Eyüp, İstanbul ilimizdeki Eyüp ilçesine ismini veren ve aynı ilçede kendi ismiyle bir türbeye sahip olan peygammberimizdir. Hz. Eyüp'ün hayatını kısaca özetlemişsiniz, çok güzel olmuş.

Yanıtla
avatar
defilo.com Temmuz 18, 2017

Beğenmenize sevindik, teşekkürler :)

Yanıtla
Sonraki Sonraki
Önceki Önceki