Haziran 26, 2017

El Titremesi Neden Olur? El Titremesi Belirtileri

defilo.com
yıldızyıldızyıldızyıldızyıldız(12 oylama ile 5 üzerinden 5,00 puan aldı.)
El titremesi birçok insanı çok korkutsa da genel olarak geçici nedenlere bağlı olarak el titremeleri görülmektedir. Tabi bu bir hastalık sonucu el titremesi görülmez anlamına gelmemelidir. Sosyal durumunuzdan dolayı karşılaşabileceğiniz elde titreme türleri aşağıda detaylı olarak anlatılmıştır.

El Titremesi Belirtileri

El Titremesi Neden Olur?

Normal El Titremesi: Birçok insanın tam anlamıyla hissedemediği bir el titremesi türüdür. Tonus denilen bu el titremesi durumu genel olarak dinlenme halindeyken görülür ve herhangi bir kas dokusunun hafif gerginlikle titreyerek kendisini zinde tutma durumudur. Bu olay kas sisteminin devamı ve sağlığı için şarttır. Çoğu zaman hissedilmese de bazen bu kas gerilmesini ellerinizde titreme olarak hissedebilirsiniz bu gayet normal bir durumdur.

Yorgunluk Halinde El Titremesi: Gün içerisinde yorgunluğa sebep olabilecek işler yapıldıysa bu nedenle de ellerde titreme görülebilir. Çünkü yorgunluk zamanında vücut dinlenmeye geçer ve dinlenme zamanında sinirsel denetim azalır. Bu tür el titremeleri de gayet doğal olduğu gibi belirli bir süre dinlendikten sonra ortadan kalkmaktadır.

Sosyal Fobi Nedeniyle Görülen El Titremesi: Hepimizin çeşitli korkuları vardır. Bu korkulardan bazıları fobiye dönüşecek derecededir. İşte bazı insanlar bu korku anlarında psikolojik olarak titreme yaşayabilirler. Bu titreme dediğimiz gibi psikolojik nedenlerden dolayıdır. Çünkü birey korkuyla karşı karşıya kaldığında toplum karşısında ne yapacağını bilemez ve aşırı derece de kaygılanır işte tamda bu durumda titreme görülür. Bu tür durumlardan rahatsızsanız herhangi bir hastanenin psikiyatri bölümüne başvurmanız sizin için önemlidir.

Beynin Yorulmasına Bağlı El Titremeleri: Bazı işlerde beyniniz aşırı yorulabilir, bunun nedeni aşırı beyinsel aktiviteler göstermenizdir. Bu durumda beyniniz bu yorgunluğun belirtisi olarak elinizle size mesaj gönderebilir, dinlenmeye geçmeniz önemlidir. Ancak bilmelisiniz ki bu el titremesi en fazla dikkate alınması gereken el titremesidir. Zira Parkinson belirtisi de aynı bu nedenledir. Bir iş yapacağınızda o işe odaklanmaya başladığınızda elleriniz titriyorsa ve bu işler genelde ince yani önem arz eden işler ise bir nöroloğa başvurmanızı tavsiye ederiz.

Psikolojik Durumlardan Kaynaklı El Titremeleri: Hiçbir belirti yokken aniden elinizde titreme başlıyorsa ve bazı psikolojik sorunlarınızı hatırlatan faktörlerle karşılaşıldığında el titremesi oluyorsa bunlar psikolojik el titremeleridir. Bu faktörler renk, ses tonu, kişi veya nesnelerden herhangi biri olabilir.

İlaç Kullanımından Dolayı El Titremesi: Bazı ilaçların yan etkisi olarak elleriniz titriyor olabilir. Bu gibi durumlarda doktorunuza başvurup olay hakkında bilgi alabilirsiniz.

Diyabet Sonucu El Titremesi: Diyabet yani halk arasındaki adıyla şeker hastalığının en önemli belirtilerinden biride el titremesidir. Kan şekeriniz düştüğünde elleriniz titreyebilir. Bu durum hakkında doktorunuzdan daha fazla bilgi alabilirsiniz.

YORUM EKLE

Sonraki Sonraki
Önceki Önceki