Haziran 27, 2017

El Titremesi Nasıl Geçer? El Titremesi Egzersizleri

defilo.com
yıldızyıldızyıldızyıldızyıldız(12 oylama ile 5 üzerinden 5,00 puan aldı.)
El titremesi nasıl geçer diye soruyorsanız doğru yerdesiniz. El titremesi birçok nedenle oluşabilir, siz de elde oluşan titreme nasıl geçer, tedavisi nasıl olur diye soruyorsanız aşağıdaki yazıyı okuyabilirsiniz.

El Titremesi Egzersizleri

Birçok tremor hastasının belirtileri çok net olmadığından değil tedavi olmaya doktora gelmeye bile lüzum görmezler. Ancak günlük hayatınızı etkileyecek derece de el titremesi varsa ve tedavinizin olup olmadığını merak ediyorsanız; evet var hatta bu konuda ilaç tedavisi de mümkündür. Tabi tüm el titremelerinin tedavisi var demek yanlış olur, çok azda olsa ilaçla tedavi edilemeyen el titremeleri vardır. Sadece ilaç tedavisi de değil tabi ki cerrahi müdahale veya uzun süre devam edilecek egzersizlerle de el titremesinin üstesinden gelmek mümkündür. Lakin burada da bir uyarıda bulunmamız gerekir ki hangi tedavi şeklinin seçileceğine siz karar veremezsiniz. Yani illa ilaç kullanmak istiyorum veya ilaç istemiyorum egzersiz yapmak istiyorum diyemezsiniz. Doktorunuz neyi tavsiye ediyorsa onu yapmanız sağlığınız açısından önemlidir. Zira doktorunuz egzersiz öneriyorsa aşağıdaki listeye benzer bir liste verecektir size:

El Titremesi Tedavisinde Yapılabilecek Egzersizler

➤ Egzersiz halkaları dediğimiz halkaları sürekli elinizde taşıyarak sıkma bırakma egzersizleri yapabilirsiniz.

➤ Bir sandalye alarak oturduğunuzda boyunuzu aşmayacak bir masanın önüne koyarak, bu sandalyeye oturunuz. Kollarınızın masanın üstünde olması gerekirken kollarınızla birlikte dirsekleriniz de masaya temas edecek şekilde yerleştiriniz. Öncelikle ellerinizi bu vaziyetteyken yumruk edip açınız, bu egzersizi birkaç defa tekrarladıktan sonra yumruk ettiğiniz ellerinizi dirseğiniz masadan kalkmadan indirip kaldırınız. Burada avuç içinizin yukarıya baktığına ve dirseğiniz masadan ayrılmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Yukarı yaparken avuçlar yukarı bakarken aşağı yaparken avuçlarınız aşağı doğru bakmalıdır. Veya önce avucunuz yukarıyken indirip kaldırabilir, sonra aşağı bakarak tekrar indirip kaldırabilirsiniz artık hangi yöntemi denemek isterseniz, size kalmış bir durum.

➤ Son egzersizimiz size biraz tuhaf ve kadınsı gelebilir ancak önemli bir egzersizdir. Öncelikle bu egzersizi yerine getirebilmeniz için bir merdaneye veya merdaneye benzer bir cisme ihtiyacınız vardır. Bu merdane veya cisme 1 metre uzunluğunda bir ip bağlayarak bu ipin diğer ucuna da 1 kilogramı geçmeyecek bir ağırlık bağlıyoruz. Avuç içleriniz aşağı doğru bakarken merdane veya cismi çeviriyoruz ve ip dolanırken ağırlık yukarı, aşağı doğru gidip geliyor.

Bu egzersizlerin size yarar sağlaması için uzun süreli ve ara vermeden yapmanız gerektiğiniz unutmayınız.

YORUM EKLE

avatar
Sözcü Haber Ağustos 27, 2017

El titremesi midemin boş olduğunda bende de görülen bir durum. Bahsedilen egzersizleri yapacağım umarım faydasını görürüm.

Yanıtla
Sonraki Sonraki
Önceki Önceki